ODVAHA robiť veľké veci - od Autora - Ben Carson

Autor: Emília Amrichová | 21.10.2015 o 14:54 | Karma článku: 1,92 | Prečítané:  249x

,, Mysli pozitívne . " ,, Viera zmôže mnoho. " ,, Stávaš sa tým, na čo myslíš. "  ,, Ja som to zvádol - aj TY to dokážeš ! "  

Tieto a podobné slogany nás bombardujú roky, no ani ustavičným opakovaním nestratili na pravdivosti, ani sa nestali menej reálnymi.

Mnoho lekárov si začína uvedomovať, že prístup pacienta môže omnoho viac ovplyvniť to, či sa uzdraví, ako momentálny stav alebo odborné prognózy. Pozitívne myslenie otvára prístup k iným alternatívam.

Najlepšie sa to potvrdilo na jednom z pacientov - volal sa Tony. Mohol mať asi 20 a narodil sa talianskym rodičom v New Yorku. V roku 1985 podstúpil prvú operáciu zhubeného nádoru. O rok neskôr sa nádor objavil znovu a rodina ho dopravila do Hopkinsovho centra, kde som uskutočnil veľmi radikálny zákrok, aby som odstránil rastúci tumor. Jeho stav sa zo začiatku nemohol zbaviť - vracala sa stále znovu. Nakoniec sme museli odstrániť nielen zvyšok nádoru, ale spolu s ním aj časť kosti.  Po operácii sa Tony veľmi dobre zotavolal, čo nás príjemne prekvapilo. Netrvalo dlho a mohol sa vrátiť domov, počíňať si ako zdravý človek s úplne funkčným organizmom, dokonca si znovu sadnúť za volant. My v nemocnici sme začali detailne študovať Tonyho ochorenie. Nevedeli sme si vysvetliť ten priaznivý obrat - určite to nezodpovedalo štatistike v porovnateľných prípadoch. Vyšiel najavo Tonyho pozitívny prístup k životu a jeho vnútorná sila. Tony mal priateľku. Dievčina stála pri ňom , keď sa liečil v nemocnici , a obaja plánovali, že sa vezmú, až sa to všetko skončí. Neviem presne dôvod, ale asi o rok po operácii to dievča Tonyho opustilo. Koniec vzťahu ho totálne zdrvil, pripravil o optimistický pohľad na svet. Upadol do ťažkej depresie a o niekoľko týždňov nato sa objavil ďalší nádor. Tony mu podľahol.

Pripomínam tento prípad, aby som podčiarkol úlohu, ktorú hrá prístup k životu aj vzhľadom na schopnosť vzdorovať chorobe. Naše emócie ovplyvňujú hormóny a tie pôsobia na obrany schopnosť organizmu. Poznáme teda lekárske vysvetlenie, prečo sa pacienti v depresii ťažko zotavujú z akejkoľvek choroby.

V biblickej knihe Príslovia sa píše: ,, Radostné srdce je dobrým liekom, ale zronený duch vysušuje kosti. "

S pozitívnym prístupom v mysli môžeme ovplyvniť svoj fyzický a psychický  stav, i naše vzťahy s ostatnými ľuďmi. Neradím nikomu, aby si s nahlúplym úsmevom na tvári stokrát denne opakoval: ,,Myslím pozitívne. " Ako dospievame, dozrieva aj náš spôsob uvažovania. Ak sa v duchu budeme stále zaoberať negatívnymi myšlienkami, tým kto a čo nám ublížilo stanu sa z náš chodiace negatíva.

 

Spôsob myslenia si môžeme zvoliť. Ľudia tvrdia , že sa im nedarí myslieť pozitívne. Radím im teda :

,, Myslite na veľké veci, smerujte dopredu! "

Milí čitatelia, týmto som sa chcela s Vami podeliť o túto nádhernú kapitolu.

Prajem Vám pekný a úspešný deň .

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?